Posadziliśmy 1500 sadzonek barwinka, 5 drzew, 36 krzewów.
Pracownia projektowa Jankowski i Opyrchał wykonała projekt architektoniczno - budowlany Muzeum Aleksandra Fredry. Projekt uzyskał pozytywną decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Posadziliśmy 15 kolejnych drzew i krzewów oraz następne 2200 sadzonek bluszczu pospolitego i 500 cebulek krokusów.
Przy 46 najciekawszych okazach naszych drzew ustawiliśmy tabliczki informacyjne.
Wycięliśmy 12 drzew odtwarzając dwie osie widokowe na stawy i park dworski w Nadolcach.
Pan mgr Marek Trocha opracował „Program prac konserwatorskich. Ruiny kościoła i oficyny pałacu Szeptyckich w Łaszczowie.” Program uzyskał pozytywną decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pracownia projektowa "Jankowski i Opyrchał" wykonała projekt koncepcyjny rewitalizacji zespołu pałacowego w Łaszczowie z przeznaczeniem na siedzibę
Domu Komedii Aleksandra Fredry.
Po otrzymaniu wytycznych konserwatorskich, rozpoczęto prace nad projektem architektoniczno - budowlanym oraz programem prac konserwatorskich dla dawnego budynku oficyny, a przyszłego Muzeum Aleksandra Fredry.
Na zlecenie Fundacji zespół 12 arborystów wykonał wysokościowe prace pielęgnacyjne przy 140 drzewach.Tym samym zakończono wszystkie prace pielęgnacyjne przewidziane w „Programie prac konserwatorskich w parku pałacowym w Łaszczowie”.
Posadziliśmy 28 kolejnych drzew, przenieśliśmy szesnastoletni dąb szypułkowy, dosadziliśmy 10 krzewów oraz 2200 sadzonek bluszczu pospolitego i 200 cebulek krokusów.
Rozpoczęliśmy współpracę z pracownią projektową "Jankowski i Opyrchał". Jej celem jest przygotowanie projektu koncepcyjnego, a następnie architektoniczno-budowlanego, rewitalizacji zespołu pałacowego w Łaszczowie.
Posadziliśmy kolejnych 5 drzew na terenie parku.
Na zlecenie Fundacji zespół 14 arborystów wykonał wysokościowe prace pielęgnacyjne przy 90 drzewach.
Posadziliśmy 96 drzew i krzewów na terenie parku.
Fundacja zakupiła nieruchomość zabudowaną, wchodzącą do 1994 roku w skład zespołu pałacowo parkowego w Łaszczowie.
Na zlecenie Fundacji wykonano oczyszczenie części parku położonej nad stawami oraz wycinkę 15 drzew.
Pan dr inż. Seweryn Malawski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opracował projekt koncepcyjny rewitalizacji zabytkowego parku w Łaszczowie. W wyniku tych prac został złożony do WUOZ w Lublinie „Program prac konserwatorskich w parku pałacowym w Łaszczowie”. Program uzyskał pozytywną decyzję organu administracyjnego i jest realizowany w kolejnych latach.
Współpracowaliśmy z panem dr inż. Sewerynem Malawskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przy tworzeniu projektu koncepcyjnego rewitalizacji zabytkowego parku w Łaszczowie.
Spotkanie było poświęcone możliwościom budowy siedziby Domu Komedii w Łaszczowie z wykorzystaniem środków pomocowych UE w ramach RPO województwa lubelskiego.
Na wniosek Fundacji gmina usunęła betonową scenę znajdującą się w południowej części parku. Rozebrano także prowizoryczną linię energetyczną, doprowadzającą zasilanie pod scenę oraz wycięto metalowe zdewastowane elementy z muru okalającego park.
Na zlecenie Fundacji oczyszczono z ponad 50 ton śmieci podziemia dawnego kościoła Jezuitów. Wykonano również rekonesans archeologiczny.
Na zlecenie Fundacji wycięto ponad 700 drzew, głownie samosiewów oraz usunięto po nich pnie i korzenie.
Na zlecenie Fundacji została wykonana fotogrametria 3D całości reliktów pałacu i oficyny w Łaszczowie.
Na zlecenie Fundacji zostały wykonane wstępne prace zabezpieczające ruiny pałacu zgodnie z opracowanym projektem. Przeprowadzono także kompleksowe oczyszczenie ruin pałacu i oficyny. W sumie wywieziono ponad 1000 ton gruzu i śmieci.
Na zlecenie Fundacji zostały wykonane badania geologiczne podłoża w obrębie oficyny i pałacu w Łaszczowie
Na zlecenie Fundacji pan mgr inż. Marek Nicgorski wykonał "Projekt budowlany doraźnych zabezpieczeń i uporządkowania ruin dawnego pałacu w Łaszczowie".
Na zlecenie Fundacji pan mgr inż. Marek Nicgorski wykonał kompleksową ekspertyzę stanu technicznego budynków oficyny i pałacy w Łaszczowie.
Na zlecenie Fundacji wykonane zostały kompleksowe badania archeologiczne w obrębie nieistniejącego wschodniego skrzydła pałacu oraz nieistniejącej oficyny.
Na zlecenie Fundacji zostały przeprowadzone prace polegające na usunięciu pni i korzeni po ponad 300 samosiewach oraz wykarczowano północną część parku.
Dzięki współpracy z Katedrą Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykonana została pełna cyfrowa inwentaryzacja drzewostanu parku w Łaszczowie. Łącznie opisano ponad 700 najcenniejszych drzew.
Nawiązaliśmy współpracę z dr inż. Sewerynem Malawskim z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w celu wykonania inwentaryzacji i projektu rewitalizacji parku w Łaszczowie.
Na zlecenie Fundacji zostały przeprowadzone prace I etapu rewitalizacji parku. Wycięto ponad 300 samosiewów.
Domu Komedii Aleksandra Fredry
W dniu 219 urodzin Aleksandra Fredry rozpoczął swoją działalność Dom Komedii.
Na zlecenie Fundacji przeprowadzono wstępne prace porządkowe w bezpośrednim sąsiedztwie ruin pałacu i oficyny. Teren ten został zabezpieczony ogrodzeniem.
Pan inż. Mateusz Kłyś z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej wykonał kompleksowe badania zawilgocenia i zasolenia murów pałacu w Łaszczowie.
Fundacja otrzymuje w darowiźnie od spadkobierców byłych właścicieli park i pałac w Łaszczowie.
Po 67 latach bezprawnego użytkowania nieruchomości przez Skarb Państwa, Rodzina Szeptyckich ponownie stała się formalnym właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie.
unieważniająca decyzję komunalizacyjną z 1991 roku, dotyczącą pałacu i parku w Łaszczowie.
W Beńkowej Wiszni, we współpracy z zespołem architektów z Akademi Sztuk Pięknych z Warszawy, wykonaliśmy dokumentację fotograficzną reliktów wyposażenia wnętrz dawnej siedziby Aleksandra Fredry.
Na zlecenie Fundacji została wykonana cyfrowa mapa geodezyjna obejmująca cały 8 hektarowy obszar parku w Łaszczowie.
Na zlecenie Fundacji zostały wykonane sondażowe prace archeologiczne fundamentów nieistniejącego wschodniego skrzydła pałacu i resztek kościoła.
W Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się konferencja programowa pt."Dom Komedii Aleksandra Fredry".
o oddaniu pałacu i parku w Łaszczowie dawnym właścicielom.
z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego
i Polskim Towarzystwem Historyków Teatru
Aleksandra Fredry
jako projektu Fundacji Rodu Szeptyckich.
o oddaniu pałacu i parku w Łaszczowie dawnym właścicielom. Gmina złożyła odwołanie od tego wyroku do NSA.
o oddaniu pałacu i parku w Łaszczowie dawnym właścicielom. Gmina złożyła odwołanie od tej decyzji do WSA w Warszawie.
o oddaniu pałacu i parku w Łaszczowie dawnym właścicielom. Gmina złożyła odwołanie od tej decyzji do MRiRW.
Na zlecenie Fundacji pan architekt Jerzy Romański wykonał cyfrowy model oficyny i pałacu Szeptyckich oraz wstępny projekt koncepcyjny rewitalizacji. Model został zaprezentowany publicznie mieszkańcom i władzom gminy Łaszczów podczas pikniku historycznego w łaszczowskim parku.
pałacu i parku w Łaszczowie
Byli właściciele składają wniosek do Wojewody lubelskiego, za pośrednictwem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o uznanie za nieważną decyzji administracyjnej pozbawiającą ich prawa własności do tej nieruchomości, na podstawie dekretu o reformie rolnej PKWN z 22 lipca 1944 roku.